Apel dwojga Ministrów do Dyrektorów Instytucji artystycznych o zapraszanie Seniorów na próby generalne

Dwoje Ministrów: Władysław Kosiniak Kamysz (MPiPS) i prof. Małgorzata Omilanowska (MKiDN) podpisało 3 września 2015 r. wspólny list, skierowany do dyrektorów placówek artystycznych, w którym apelują o zapraszanie seniorów na bezpłatne spektakle, wykłady czy inne wydarzenia kulturalne. Inspiracją był projekt „Jeszcze żyję!” prof. Mikołaja Spodaryka, lekarza z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Polega on na bezpłatnym udziale osób starszych w próbach generalnych.

Realizują go z dużym powodzeniem od 2 lat niemal wszystkie krakowskie teatry. Często na widowni zasiada 350 Seniorów. Analogiczne wsparcie otrzymują organizatorzy ‘senioralnej widowni’ od korporacji taksówkowych przewożących nieodpłatnie na spektakle Seniorów, którzy mają problem z poruszaniem się i pewnie sami do teatru by nie dotarli.

Miejska Rada Seniorów w Poznaniu podjęła już realizację tego projektu rozpoczynając od Operetki. Mamy nadzieję, że Dyrektorzy wszystkich poznańskich placówek artystycznych  podejdą życzliwie do tej sprawy.

Zachętę dla Seniorów 60+ przychodzenia do teatru na próby generalne skierujemy wpierw do Klubów Seniora, których jest w mieście ok. 50. Spis liczący 32 Kluby, z przyczyn obiektywnych zapewne niepełny, zob. na stronie CIS  TU oraz na nowym portalu dla Seniorów  realizowanym przez Fundację Rozwoju Miasta Poznania TU, gdzie wykaz uwzględnia 45 Klubów Seniora.
W październiku zaprosimy przedstawicieli Klubów Seniora na spotkanie do MRS, by omówić szczegóły, gdyż do nich jest nam najłatwiej dotrzeć. Ale z czasem info o tej nowości dotrze do szerokiego środowiska Seniorów Poznania kanałami komunikacji CIS-u, który na pewno do tego projektu się przyłączy. W międzyczasie uzyskamy pełne rozeznanie w instytucjach artystycznych gotowych zapraszać Seniorów 60+ do teatrów na próby generalne spektakli.

List 2 ministrów0001

 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *