Z Pamiętnika Rockowego Piernika


Czy istnieje ‚muzyka senioralna‘?

Rozmowa Romana Szymańskiego z Krzysztofem Wodniczakiem z MRS

Krzysztof Wodniczak (z lewej) w rozmowie z dziennikarzem obywatelskim Romanem Szymańskim

Zakończyła sie trzecia kadencja Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu. O jej osiągnięciach mówiono podczas wyjazdowej sesji, gdzie starano się podsumować 4 lata pracując dla dobra seniorów. Czym ona się wyróżniała w stosunku do drugiej kadencji, której Pan był przewodniczacym?

– Nie można porównywać tych kadencji. My działaliśmy w innym czasie, kiedy władze miasta Poznania były mniej przychylne seniorom, mieliśmy ograniczony statut i naszą rolą było li tylko „podpowiadanie”, które to sugestie nie zawsze były wysłuchane. III kadencja MRS była autorską, nie posiadaliśmy funkcji wykonawczej, tylko inicjatywną, ale wydaje się, że w miare efektywnie wykorzystano dany Radzie czas.

Druga kwestia w zakresie pracy na rzecz senioralnego środowiska, to nastąpiła skuteczna konsolidacja medialna. Uruchomiono stronę mrs.poznan.pl, którą już obejrzało ok. 300 tysięcy użytkowników, a od kwietnia 2017 r. redagowany jest 4- stronicowy dodatek w bezpłatnym miesięczniku Poznan*Aktywny Senior (AS).
Z kolei w dwutygodniku ‚Powiaty-Gminy’ wspólnie z klubem Dziennikarzy Obywatelskich – aktywnym piszacym i fotografującym jest Pan redaktor- redagowana jest kolumna Seniorzy na fali, jest także dobra współpraca z poznańskimi mediami papierownymi i internetowymi. Dzięki temu tematy senioralne łatwiej przedostają się do portali społecznościowych. Utworzono w jesieni 2017 r. z inicjatywy MRS i wedlług jej projektu e-platformę edukacyjną Wielkopolski e-Senior dla członków 31 Rad Seniorów województwa i słuchaczy 64 Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

To wszystko ma także nie tylko walor poznawczy, ale i twórczy. Twórczość artystyczna tak bliska od pół wieku Panu, jest jednym z wielu istotnych narzędzi, które pozwalają osobom starszym na pełniejszą integrację społeczną.

–  W życiu seniora hobby, pasja i możliwość rozwijania oddziałują na pełniejszą integrację społeczną; to ważny przyczynek do pogłębionej analizy socjologicznej. Rozwijanie własnych zainteresowań stanowi niejednokrotnie sens ich życia. Twórczość pozwala aktywnie uczestniczyć w sposób niewymuszony, dobrowolnie podejmować ten twórczy wysiłek. Dlatego też wspólnie z Polskim Towarzystwem Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK stworzyłem Festiwal Twórczości Filmowej Osób Dojrzałych 60 Plus pod nazwą Wyścig Jaszczurów, który w tym roku odbędzie się po raz dziewiąty. Mogę też wymienić moje autorskie projety, m.in. Senioralne Spotkania z Muzyką, koncerty wyjazdowe w ramach festiwalu Akademia Gitary, cykl Lista Nieobecnych przypominających zmarłych piosenkarzy (Louisa Armstronga, Annę German, Irenę Jarocką, Krzysztofa Klenczona, Elvisa Presleya, Czesława Niemena Wydrzyckiego, Boba Marleya). Ważnym projektem dla wyrobionych melomanów są koncerty POSNANIA SOUND.[…]

Pełny tekst rozmowy czytaj – TU

Art. pokrewny czytaj – TU

Dyskusja (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *