Internetowy świat seniorów 50+ jest bogatszy niż się na ogół sądzi. Wiemy też, że Senior, to osoba doskonale znająca życie, która jednak nierzadko wciąż chce wiedzieć więcej i z niemałym trudem do tego dąży.
Definicja ta znajduje się na jednej ze stron internetowych poświęconych społecznej grupie seniorów (50+), których w Polsce jest 13 mln, tj. więcej niż jedna trzecia polskiego społeczeństwa. Zaskakujące, prawda?

Witryn internetowych dla seniorów jest ponad siedemdziesiąt (stan z czerwca 2016 r.). Poniżej zapraszamy zainteresowanych do niektórych wybranych spośród nich ułożonych w kilka grup tematycznych. Może poznanie zawartości tych stron okaże się Państwu przydatne?

I.    Uniwersalne, tj. wielotematyczne

www.seniorzy.pl
Tematyka: Info, felietony, kultura, pasje, praca, zdrowie, w księgarni, rozrywka oraz e-pamiętnik Kunegundy z możliwością komentowania wpisów.

www.senior.pl
Portal zawiera liczne porady (zdrowie, uroda, edukacja), ogłoszenia i recenzje adresowane do osób dojrzałych.

www.naszaszkola.pl/FIO/AS/AS.html
Portal aktywnego seniora, m.in. prawo, zdrowie, hobby, podróże, kultura, baza klubów seniora.

www.bycseniorem.pl
Portal Bycseniorem.pl zawiera info dotyczące życia na emeryturze, realizowania samego siebie, swoich pasji i zainteresowań, a także potrzebne informacje nt zdrowia, finansów, gospodarki i edukacji.

www.senior.org.pl
Stowarzyszenie „Senior na Czasie’. Tu m.in. projekty: Pasjonujący Senior, Senior w Sieci, blog ‘Babie lato’, artykuły, linki tematyczne.

www.czas-seniora.pl
Z myślą o seniorach! Zawiera: zdrowie, edukacja, turystyka, różne, rodzina, forum.

iss.tnb.pl
Internetowe Stowarzyszenie Seniorów zawiera m.in. Statut ISS, forum + blipowanie, artykuły, galerię i ‚nasze propozycje’.

www.happysenior.pl
Zawiera działy: Turystyka, finanse, poznajmy się, hobby, forum i medycyna. Nadto, wiadomości z kraju i ze świata.

www.zaczyn.org
Fundacja Zaczyn współdziała na rzecz realizacji ambitnych projektów obywatelskich z udziałem osób 60+.

www.lepszyswiat.org.pl
Stowarzyszenie „Lepszy Świat“, którego jednym z celów jest ‚walka z poczuciem wykluczenia i izolacją społeczną‘ realizowanym przez organizowanie pomocy osamotnionym seniorom w formie spędzania z nimi wolnego czasu, dokonywanie zakupów czy przez wolontariat kompetencji seniorów

www.brawosenior.pl
Nowoczesny portal internetowy wielkopolskich seniorów. Jest to miejsce, gdzie starsze osoby  znajdą niezbędne dla siebie informacje. [Powstał w miejsce dwóch portali zamkniętych]

www.spokosenior.pl
To portal ciekawych informacji, pozytywnych seniorów i dowodów na to, że nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu

Wykaz adresowy instytucji, organizacji i innych podmiotów Poznania mających w swych kompetencjach działania na rzecz osób starszych. Czytanie i ściąganie wykazu – TU

II.    Prawno-ekonomiczne, socjalne (ZUS, NFZ, renty), rządowe

www.zysk50plus.pl
Portal pracodawców i pracowników o sytuacji osób 50+ na rynku pracy.

www.50plus.gov.pl
Program realizowany przez Min.Pracy i Polityki Społ. Promuje działania, które służą poprawie szans osób 50+ na rynku pracy.

zarzadzaniewiekiem.pl
Projekt realizowany przez Polską Agencję Rozwoju przedsiębiorczości – uczy przedsiębiorców i menedżerów dostrzegać korzyści płynące z zatrudniania w firmach pracowników 50+.

www.kigs.org.pl
Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej integruje różnych uczestników branży usług senioralnych oraz wspiera inicjatywy organizacji senioralnych.

www.senior.gov.pl
Strona prowadzona przez Departament Polityki Senioralnej (utworzony w 2012 r.) Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Witryna zawiera, m.in. informacje nt tworzenia i rozwoju kierunków działań adresowanych do seniorów, warunków dla poprawy systemu wsparcia seniorów, realizacji zadań w obszarze aktywnego starzenia się.

www.rynekseniora.pl
Portal poświęcony szeroko pojętej problematyce dotyczącej osób starszych. Wśród poruszanych tematów m.in. zagadnienia medyczne, system opieki, inwestycje, finanse i usługi dla seniorów, polityka senioralna.

III.    Inicjatywy senioralne

www.centrumis.pl
Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, m.in. fundusze dla seniorów, punkt informacji 50+, Poznański Wolontariat 50+.

www.filantropia.org.pl
Atlas Złotego Wieku. Opisy sprawdzonych i ciekawych inicjatyw aktywizujących osoby starsze. Poradnik i źródło informacji.

www.senior.metropoliapoznan.pl
Portal Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

www.cafesenior.pl
Wortal dla Seniorów

IV.    Edukacja w zakresie e-mediów, kultura

www.apz.org.pl
Akademia Pełni Życia (działa w Krakowie- na razie). Zawiera różne programy edukacyjne dla seniorów.

www.utw.pl
Wiadomości na temat Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce, m.in. w bazie ponad 300 rekordów z opisami poszczególnych UTW [nieaktywny]. Na dobrą sprawę kompletnej bazy UTW nie ma. Ich liczba w 2019 r. w PL przekroczyła 650 placówek. Zob. na stronie Federacji w Nowym Sączu – TU

www.kulturadostepna.pl
Serwis internetowy – prezentuje listy instytucji kultury pod kątem ich dostępności oraz internetowe źródła kultury dostępne on-line. Dzięki automatycznie lokalizującej wyszukiwarce łatwo można znaleźć bezpłatne lub niedrogie wydarzenia w pobliżu swego miejsca zamieszkania

www.polona.pl
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona, której zeskanowany zasób części skarbca i magazynów BN liczy 870 tys. obiektów (stan na dzień 26 lipca 2015 r.). Każdego dnia liczba ta zwiększa się o ok. 2 tys.

fbc.pionier.net.pl
Federacja Bibliotek Cyfrowych przekierowuje do zdigitalizowanych zbiorów 130 polskich bibliotek  liczących łącznie 2.435.000 obiektów (stan na dzień 26 lipca 2015 r.), w tym do 260-tysięcznego repozytorium Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej (TU)

europeana.eu
Kilkudziesięciomilionowy zasób Cyfrowej Biblioteki Unii Europejskiej o nazwie “Europeana”, gromadzony i wspólnie rozwijany na bieżąco przez ponad 2,5 tys. instytucji dziedzictwa narodowego krajów Europy, w tym także Polski.

V.    Turystyka i sprawność fizyczna seniorów

www.btsenior.pl
Biuro turystyczne ‘Senior’: sanatoria, wczasy, wypoczynek, źródła termalne, lecznictwo, zabiegi, uzdrowiska.

www.travelseniors.pl
Wakacje dla seniorów, wczasy i wyjazdy zagraniczne.

www.sprawnysenior.pl
Strona przeznaczona dla seniorów zainteresowanych sprawnością w wieku starszym.

www.twojkregoslup.pl
Wszystko o kręgosłupie (budowie, funkcji i działaniu). Strona praktycznie promuje tezę: profilaktyka kręgosłupa jest skuteczniejsza niż jego leczenie. W ofercie jest też sklep.

www.modnaseniorka.pl
Porady i sklep dla pań dojrzałych, które chcą być modne.

VI.    E-czasopisma dla seniorów

Aktywny Senior – 4-kolumnowy dodatek wpółtworzony przez Miejską Radę Seniorów w Poznaniu (red. członek Rady Piotr Frydryszek), wychodzi od kwietnia 2017 r. jako wkładka do miesięcznika „Poznan*“ w nakładzie 40 tys. egz.
Poszczególne numery od 2018 r. zob. TU
Kontynuacja, zob. strona WMPosnania: w menu – Informator POZnan* Załączniki – TU

Uniwersytety Trzeciego Wieku. Ogólnopolski Biuletyn UTW“. Kwartalnik, wychodzi od 2013. Najnowszy nr 2/2019 – TU
Jest to biuletyn Federacji Stowarzyszeń UTW

www.gazetasenior.pl
„Dlaczego powinniście sięgnąć po „GazetaSenior.pl” (dawniej „Czerwony Portfelik Senior„)? Ponieważ znajdziecie tu wszystko, czego trzeba, aby uczynić swoje życie po pięćdziesiątce lepszym”.

www.my60plus.pl
Magazyn mieszkańców Poznania i okolic w najlepszym wieku.

magazyn60plus.pl
Magazyn 60+ to pierwszy w Polsce kwartalnik dla osób po sześćdziesiątce. Co kwartał trafia do ponad 100 tysięcy seniorów w całej Polsce! Podpowiada seniorom, jak dbać o zdrowie, jak realizować własne pasje, jak i gdzie szukać pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Przygląda się życiu wczoraj i dziś, wspomina ikony dawnych lat, rozmawia z bohaterami pokolenia 60+.

www.glosseniora.pl
Medium krakowskiego Stowarzyszenia Manko zajmującego się w sposób dynamiczny i kreatywny problematykę zdrowia. Dostęp do e-numerów w menu, punkt: ‚Magazyn Głos Seniora’. Promuje pozytywne i wartościowe postawy. Od kwietnia 2017 r. posiada też warszawską mutację, czytaj TU

www.zaczyn.org
Polityka Senioralna“ – pierwszy w Polsce magazyn tematyczny dotyczący wyzwań starzenia i roli instytucji różnego typu w projektowaniu polityki senioralnej na poziomie lokalnym i krajowym. „Jedyny w Polsce periodyk tworzony przez ekspertów dla samorządów i osób bezpośrednio tworzących politykę. Kompendium wiedzy, platforma wymiany informacji i opinii.“
Inicjatorem jest Fundacja Zaczyn.

Wejście do e-wersji czasopisma „Polityka Senioralna“, w menu: „O Fundacji“ -> „Serwisy Internetowe“ -> tu m.in. „Polityka Senioralna“.

http://seniorzy-hipokamp.pl/pliki0.html
Pierwsza bezpłatna gazeta dla łódzkich seniorów dostępna w dwóch wersjach: papierowej i online. W pełni obywatelskie, tworzone społecznie medium wydawane przez Stowarzyszenie ECIM „HIPOKAMP”. Przydatne forum i źródło informacji dla wszystkich osób starszych.

VII. Różne

– Polecane linki na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
– Stefaniak-Hrycko Agnieszka, Portale internetowe dla seniorów. „Nowiny Lekarskie” 2013, 82, 1, s. 76-82. Pełny tekst czytaj TU
– Jeśli Państwo -być może- nie zauważyli w innym dziale menu bardzo użytecznego  „Wykazu podmiotów działających na rzecz Seniorów” z linkami do stron wwwopracowanego przez Zbigniewa Gałę, to prosimy kliknąć TU