Masz do tego PRAWO

„Dlaczego seniorzy potrzebują edukacji prawnej?

Wyjaśnia sędzia rodzinny w stanie spoczynku Genowefa Pietraszewska, która prowadzi zajęcia poświęcone edukacji prawnej w Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu w ramach Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa.

Seniorzy z uwagi na wiek, stan zdrowia, sytuację rodzinną stają się uczestnikami różnych sytuacji prawnych, które szczególnie dotyczą bliskich im problemów. Choć dziś każdy może sam zapoznać się w internecie z przepisami i komentarzami prawniczymi, to jednak nie wszyscy seniorzy mają do niego dostęp i konieczną biegłość, aby we własnym zakresie uzyskać potrzebne informacje.

Jest również cały szereg spraw, które dotyczą szczególnie osób starszych, np. kwestia alimentów – od dzieci i małżonka, ale też od dziadków – jako zobowiązanych w dalszej kolejności na rzecz wnuków, czy też możliwości ustalenia kontaktów z wnukami w sytuacji gdy brak porozumienia z ich rodzicami. Kolejna ważna dla seniorów kwestia wiąże się z ubezwłasnowolnieniem osoby, która ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie sama zadbać o swoje sprawy. W jakich sytuacjach i na jakich zasadach można to zrobić?

Jak przebiega rozprawa, co daje mediacja
Cykl edukacyjny ma umożliwić seniorom zarówno poznanie funkcjonowania sądów poprzez ogólne informacje dotyczące organizacji sądów, jak i wiadomości dokąd się udać i gdzie się zwrócić po potrzebną informację w sprawie sądowej. […]“

Więcej czytaj w ‚Gazecie Senior‘ 2018 Nr 1 s.7, gdziesędzia Genowefa Pietraszewska rozpoczęła cykl pomocnych publikacji – TU

Zob. też ważne teksty pokrewne dostępne na stronie MRS, np. TU  

Dyskusja (1)

  1. irena jabłońska

    Stowarzyszenie Klub Seniora „Trzecia Zmiana ” w Kole chętnie gościłaby u siebie na cotygodniowych czwartkowych wykładach Panią sędzinę Genowefę Pietraszewską np. w pażdzierniku 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *