ODNOWA – nowoczesne miejsce spotkań i rozwoju seniorów

Drodzy Przyjaciele i Znajomi!

Wspólnie z Anią Stuligrosz-Biedakową opracowałyśmy projekt, którego ewentualna realizacja wpłynie na jakość życia poznańskich seniorów. Projekt nazywa się:

ODNOWA – nowoczesne miejsce spotkań i rozwoju seniorów

i został zakwalifikowany do głosowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Link do rejestru projektów (zgłoszenie nr 158) TU 

Zaproponowałyśmy powołanie do życia miejsca spotkań i rozwoju nowej generacji seniorów – miejsca adekwatnego do potrzeb tej, coraz liczniejszej, grupy mieszkańców Poznania. Potrzebne jest miejsce do spotkań, spełniające funkcje edukacyjne, informacyjne, integrujące ludzi i umożliwiające ich aktywność oraz realizowanie pasji. Miejsce w którym można byłoby pożyczyć książkę i spotkać się z pisarzem, obejrzeć film, podyskutować, zorganizować spotkanie dla swojej lokalnej grupy działania, warsztaty czy nawet kameralny koncert.

Programowo więc winno łączyć funkcje np.: klubo-kawiarni, gdzie można także wspólnie zjeść śniadanie, czy porozmawiać przy niedrogiej kawie i smacznym cieście; biblioteki, z darmowym dostępem do Internetu, informacji o ofertach dla seniorów gazet i tygodników, z możliwością wypożyczenia książki i zorganizowania spotkań związanych z książką; miejsca senioralnych inicjatyw społecznych, gdzie można realizować np. spotkania z ciekawymi ludźmi – seniorami, akcje niedzielnego czytania najmłodszym, czy zorganizować w ramach wolontariatu kompetencyjnego korepetycje dla słabszych uczniów; miejsca różnych warsztatów dla seniorów np. kulinarnych, komputerowych, florystycznych, turystycznych, rozwojowych, miejsca warsztatów organizowanych przez seniorów dla dzieci i młodzieży lub grup zawodowych (wolontariat kompetencyjny); miejsca kameralnych koncertów, czy kameralnych przedstawień teatralnych, monodramów (realizowanych przez seniorów lub zawodowych i zaprzyjaźnionych aktorów): miejsca integrującego organizacje i ludzi służących seniorom.

To położone w centrum miasta miejsce musi być bardzo funkcjonalne, wyposażone w mobilne meble pozwalające szybko zmienić wnętrze i przystosować do różnych potrzeb, nowoczesne i niedrogie dla korzystających. Zaplecze gastronomiczne powinno być prowadzone w ramach spółdzielni socjalnej. Przy uruchamianiu ODNOWY należy włączyć seniorów w proces przygotowania koncepcji działania (konsultacje społeczne).

Obecnie przygotowujemy kampanię promującą projekt. Na materiałach reklamowych chciałybyśmy umieścić miniatury zdjęć ludzi, którzy podobnie jak my, uważają, że jest to słuszna idea. Dlatego proszę – przyślijcie mailem swoje zdjęcie. Podkreślicie w ten sposób społeczne znaczenie tego projektu. Seniorów w Poznaniu jest 124 000 (więcej niż studentów) i z każdym rokiem ich przybywa. Jak dotąd nie ma w Poznaniu miejsca, które integrowałoby tę grupę, wykorzystywałoby jej potencjał i umożliwiało rozwój zgodny z potrzebami.

Bardzo proszę o zdjęcie (najlepiej twarzy), które w miniaturowej wielkości umieścimy na materiałach reklamowych projektu.
Acha!
Bardzo nam zależy na czasie!

Serdecznie pozdrawiam

dsc_8660Joanna Ciechanowska-Barnuś

e-mail: ciechanowskabarnusjoanna@gmail.com 

Zob. też blog: www.senioralki.blogspot.com

Dyskusja (2)

 1. Joanna Ciechanowska-Barnuś

  Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!
  W Poznaniu trwa głosowanie nad projektami zgłoszonymi do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego2017. Wspólnie z Anią Stuligrosz- Biedak zgłosiłyśmy projekt utworzenia w Poznaniu. „ODNOWY” – nowoczesnego miejsca spotkań i rozwoju nowej generacji seniorów. Miejsca integrującego i umożliwiającego ich aktywność oraz realizowanie pasji artystycznych i społecznych.

  „ODNOWA” ma łączyć programowo funkcje klubokawiarni, biblioteki z dostępem do Internetu i prasy, ma umożliwiać senioralne inicjatywy społeczne oraz rozwój wolontariatu kompetencyjnego seniorów. Ma być miejscem warsztatów dla seniorów i warsztatów organizowanych przez seniorów dla dzieci i młodzieży lub innych odbiorców. Ma stać się miejscem integrującym ludzi i organizacje służące seniorom oraz ośrodkiem tworzenia projektów partnerskich, sprzyjających współpracy wielopokoleniowej.

  Położona w centrum miasta „ODNOWA” ma być miejscem przyjaznym seniorom i stworzonym w ścisłej z nimi współpracy.

  Rozpoczęłyśmy kampanię promocyjną projektu. Jesteśmy na FB – strona nazywa się „O starość naszą i waszą”. Nagrałyśmy film i od niego zaczęłyśmy działania. Film jest także na youtube https://www.youtube.com/channel/UCENUHzfnsq3Dkiu397bM0KA

  Na naszej stronie FB będziemy zachęcać w różny sposób do głosowania na nasz projekt. Głosować można tu https://pbo2017.um.poznan.pl/ do 30.11.2016. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Poznania. Bardzo prosimy o głos na nasz projekt i zachęcanie innych.

  Przygotowałyśmy także ulotkę – zob. strona MRS. Prosimy o pomoc w rozpowszechnieniu drogą elektroniczną tej informacji i naszej ulotki.

  Osobom, które wcześniej przysłały mi swoje zdjęcie i wyraziły zgodę na wykorzystanie bardzo dziękuję. Niestety z braku miejsca wykorzystałyśmy tylko niektóre.

  Serdecznie pozdrawiam

  Joanna Ciechanowska-Barnuś

  http://www.senioralki.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *