Opaska i pudełko uratują twoje życie

„Jest po to, by przyspieszyć akcję ratunową w sytuacji, gdy osobie starszej coś się stanie poza domem – o opasce medycznej, nowej usłudze pakietu ‚Viva Senior‘, mówi ratownik medyczny Krzysztof Piekarek.

Czym jest Poznańska Opaska Medyczna SOS?
To tzw. biżuteria medyczna, która ma na celu przyspieszenie akcji ratunkowej w przypadku, gdy senior przebywa poza domem. Na opasce znajdą się podstawowe informacje o stanie zdrowia jej posiadacza – chorobach, zażywanych lekach, uczuleniach – oraz numer kontaktowy do osoby bliskiej, którą senior chce powiadomić w przypadku trudnej sytuacji. Posiadanie takiej opaski zdecydowanie przyspiesza akcję ratunkową. Dzięki opasce ratownik medyczny na miejscu zdarzenia ustali np., że senior choruje na cukrzycę, i rozpocznie wtedy diagnostykę od sprawdzenia glikemii. To sprawi, że akcja zostanie przeprowadzona szybciej. A wiemy przecież, że w takich sytuacjach liczą się sekundy i precyzja. […]

Kto może ubiegać się o opaskę?

W tej chwili projekt jest skierowany do seniorów, którzy skończyli 70 lat. Zachęcamy do tego, aby jak najwięcej seniorek i seniorów miało taką opaskę, bo chcemy, żeby to był projekt powszechny. Mamy nadzieję, że z czasem obejmie też młodszych seniorów. […]”

Info praktyczne:

O Poznańską Opaskę Medyczną SOS mogą ubiegać się mieszkańcy Poznania, którzy ukończyli 70 lat. Aby ją otrzymać, należy wypełnić wniosek dostępny w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24. Wnioski należy składać w siedzibie CIS podczas dyżurów pracowników Stowarzyszenia „Ratujmy Życie” w poniedziałki i czwartki w g. 8–16. Termin otrzymania opaski wynosi od 14 do 60 dni.
Poznańskie Pudełko Życia dostępne jest w Centrum Inicjatyw Senioralnych codziennie od poniedziałku do piątku w g. 8–16. Obie usługi są bezpłatne.

Pełny tekst wywiadu Aleksandry Gracjasz z Krzysztofem Piekarskim w miesięczniku ‘Poznan* – Aktywny Senior’ 2018 Nr 10 (październik), s.7, czytaj – TU

Artykuły pokrewne czytaj: TU oraz TU i TU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *