Poznań może aplikować do światowej sieci WHO „Miast Przyjaznych Starzeniu”

Rada Miasta na sesji w dniu 14 lipca 2015 przyjęła pozytywne stanowisko w sprawie przystąpienia Miasta do wspomnianej sieci. Tekst przyjętego stanowiska poniżej:

STANOWISKO NR… RADY MIASTA POZNANIA z dnia 14 lipca 2015 r.
w sprawie: Przystąpienia Miasta Poznania do „Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu”

Rada Miasta Poznania zwraca się do Prezydenta Miasta Poznania o podjęcie działań mających na celu przystąpienie Miasta Poznania do „Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu” .

Udział w międzynarodowym programie „Sieć Miast Przyjaznych Starzeniu” pozwoli na wymianę cennych doświadczeń oraz na podjęcie prac, które przystosują przestrzeń miasta do potrzeb osób starszych. Działania te z pewnością w sposób znaczący zaktywizują środowiska senioralne.

Wprowadzenie tego programu w ramach polityki rozwoju miasta będzie stanowić także wartość dodaną dla przyszłych pokoleń poznaniaków.

Rada Miasta Poznania nadmienia, że Miejska Rada Seniorów także pozytywnie odniosła się do kwestii przystąpienia Miasta Poznania do „Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu”.

Źródło pkt 21A +  zapis audio sesji RM

DZIĘKUJEMY!

Dodać należy, że wniosek o przyjęcie Poznania do ww sieci wymaga przygotowania programu działań na trzy lata. Będziemy Państwa informować o postępie prac.

Dyskusja (2)

 1. Bogdan Nowak

  Bardzo nas seniorów ucieszyła decyzja Rady Miasta, zarówno ta zatwierdzająca skład MRS na III kadencję, jak też wyrażająca pozytywne stanowisko wobec zamiaru przystąpienia Poznania do światowej sieci WHO “Miast Przyjaznych Starzeniu”.

  Znaczącą rolę w obu tych sprawach odegrała Przewodnicząca Komisji RM Polityki Społecznej i Zdrowia – pani Halina Owsianna. Z nią wcześniej kilkakrotnie rozmawiano, a kilku “wolontariuszy” MRS uczestniczyło w posiedzeniu tejże Komisji 22 czerwca dot. m.in. wspomnianej idei Poznania jako miasta przyjaznego starzeniu, którą „reaktywował” p. Damian Dubina.

  Przytaczam celowo poniższą korespondencję z panią Owsianną z 19 lipca, by pokazać trochę kulisy naszych kontaktów we wspomnianych kwestiach, relacji zresztą niezwykle ciepłych.

  “Witam serdecznie Pani Halinko,
  w imieniu wszystkich członków MRS składam serdeczne podziękowania. Za skuteczne działanie, zaangażowanie całych sił dla dobra Poznańskich Seniorów. Dodatkowo informuję Panią, że udało się nam skutecznie uzgodnić z Panią Prezydent oraz Dyrektorką Wydzialu Zdrowia termin sesji inauguracyjnej MRS na dzień 31.07.
  Życzę miłego wypoczynku i pełnego relaksu od spraw związanych z Radą Miasta.
  Dużo zdrowia dla całej Rodziny i wszystkiego Najlepszego.
  Z wyrazami szacunku Bogdan Nowak”

  Odpowiedź Pani Przewodniczącej Haliny Owsiannej:

  Dzień dobry,

  bardzo dziękuję za ciepłe słowa. Cieszę się, że wszystko uzgodnione. Cóż pozostaje mi tylko życzyć samych sukcesów w działaniach MRS. Wierzę, że od teraz będziecie Państwo spotykali się z samą życzliwością. Udowodniliście wszystkim, że jak się chce to można, choć sukces wymagał dużej cierpliwości i wytrwałości.
  Proszę Wszystkich seniorów serdecznie pozdrowić.
  Osobne pozdrowienie dla Pana, Panie Bogdanie.

  Z ukłonami, Halina Owsianna

  Mamy nadzieję, że te sympatyczne relacje ułatwią funkcjonowanie MRS, bo spodziewam się, że czasem będziemy na posiedzenia tej Komisji zaglądać, by zgłaszać nowe sprawy lub ‘doglądać’ wcześniejszych. Chcemy bowiem w naszych staraniach na rzecz poznańskich Seniorów być inicjatywni, ale i skuteczni.

 2. Damian Dubina

  Bardzo się cieszę, że mogłem przyczynić się do tego małego sukcesu. Przed nami dużo pracy. Dlatego liczę na jak najszerszą koalicję, która będzie pracowała przy składaniu wniosku i opracowaniu programu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *