Poznań przyjazny starzeniu

„Na ostatniej komisji zdrowia i polityki społecznej [22 czerwca 2015] Damian Dubina z poznańskiego wolontariatu zaproponował radnym, by Poznań przystąpił do międzynarodowego programu Miasta Przyjazne Starzeniu. To inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ma na celu inspirowanie lokalnych samorządów, urzędników i mieszkańców do współpracy z WHO i takich prac i zachowań, które przystosują miejskie przestrzenie do potrzeb ludzi starszych. W programie bierze już udział ponad 250 miast z 28 krajów świata. Z Europy to miasta m.in. ze Skandynawii, Turcji, Francji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Nie ma jeszcze żadnego polskiego.

Poznań byłby pierwszym miastem w Polsce, które do tego programu przystąpi. To bardzo ważny krok w polityce wspierania osób starszych – mówi Dubina.

Komisja pozytywnie odniosła się do pomysłu i będzie rekomendowała radnym podjęcie odpowiedniej uchwały. Za włączenie do programu miasto nie zapłaci ani grosza.

Ten program wpisuje się w politykę miasta, która wspiera seniorów. Musimy intensywnie zacząć nie tylko myśleć, ale i działać, bo wszystkich nas spotka kiedyś los seniora – mówi Małgorzata Woźniak, radna PO, która będzie m.in. współpracowała z centrum seniorów z Poznania.

Tego samego zdania jest Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych. – Ten program nie jest dla nas nowością. Przyglądaliśmy mu się od dłuższego czasu. To świetna wymiana doświadczeń w zakresie polityki senioralnej z innymi krajami – chwali. […]”

Więcej czytaj TU 

Komentarz:

cieszymy się, że idea przystąpienia Poznania do światowej sieci WHO ‚Miast Przyjaznych Starzeniu‘, z którą MRS wystąpiła w formie uchwały 20 miesięcy temu (zob. TU) i która przeleżała się bez znaku reakcji w jakiejś dziwnej „zamrażarce“, znalazła tak nieoczekiwaną reaktywację za sprawą jej nowych, młodych i skutecznych –mamy nadzieję- orędowników. To znak, że dojrzewa powoli świadomość, iż ‚starzenie’ jest aktywnym procesem międzypokoleniowym i dotyczy każdego! Urządzanie miasta uwzględniającego ‚starzenie’, czyli przystosowywanie go do potrzeb starzenia się na różnych poziomach, dotyczy nas wszystkich, w szczególności jednak ludzi w wieku senioralnym, do którego, chcemy czy nie, zmierzamy wszyscy.

IMG_3663_resize

MRS II kadencji (2010-2014)

Można wyrazić przekonanie, że nowa MRS, która po 8 miesiącach trwania procedury wyłaniania (!) wreszcie w lipcu br. rozpocznie swą normalną działalność w III kadencji (2014-2018), w ramach swoich możliwości, tj. funkcji inicjatywnej, doradczej i opiniującej,  sprawę tę -jako istotną kontynuację- będzie mocno wspierać.

Więcej o zaangażowaniu społecznym, w tym o dyżurach na spotkania z mieszkańcami Pani Radnej Miejskiej Małgorzaty Woźniak – desygnowanej przez RM do kontaktów z Miejską Radą Seniorów –  czytaj TU.

PS
Poznań, niestety, nie będzie pierwszym miastem w Polsce, które przystąpiło do sieci WHO. Są tam już bowiem Warszawa, Kraków pewnie też, a może także Gdańsk. W Urzędzie M.St. Warszawy funkcjonuje Biuro Pomocy Projektów Społecznych, gdzie działa Zespół Realizacji Polityki Senioralnej. Podchodzą do problemu z wielką uwagą!

Dotychczas członkowie MRS mieli z przyczyn obiektywnych za mało bezpośrednich kontaktów z innymi Radami Seniorów w kraju, co w jakimś stopniu tłumaczy brak pełnego rozeznania w sprawie wspomnianej sieci. Czas to w III kadencji nadrobić…

Uwaga: Poznań może aplikować do światowej sieci WHO „Miast Przyjaznych Starzeniu„.
Zob. pozytywne stanowisko w tej kwestii Rady Miasta przyjęte na sesji 14 lipca 2015 r. TU

Dyskusja (3)

 1. Bogdan Nowak

  Miasto Przyjazne Seniorom?

  Temat przystąpienia Poznania do światowej sieci WHO ‚Miast Przyjaznych Starzeniu‘ (należy do niej 301 miast i gmin z całego świata), który podjęła Miejska Rada Seniorów 20 miesięcy temy poddano ‚reaktywacji‘, czego wyrazem jest także zainteresowanie ‚Teleskopu‘ tą sprawą. Ukazał się na stronie TV Poznań ciekawy tekst – zob. poniżej, zaś w wydaniu ‚Teleskopu‘ w dniu 3 lipca 2015, godz. 18:30 – 2-minutowa rozmowa wyjaśniająca pokrótce temat – zob. czas pomiędzy 15:21 min. – 17:23 min. z 23-minutowej audycji.

  Starość nie radość„. Jednak nie w Poznaniu. Tańsze bilety autobusowe, specjalna sygnalizacja świetlna czy bardziej przyjazna opieka – z tymi zadaniami Poznań chce wyjść na przeciw potrzebom ludzi starszych. Być może niebawem jako jedyne miasto w Polsce przystąpi też do programu Światowej Organizacji Zdrowia i stanie się „Miastem przyjaznym starzeniu się”.
  W Oslo seniorzy spotykają się na wspólnych posiłkach. W Wielkiej Brytanii mają więcej czasu na przejście przez pasy, widzą także za ile sekund zmieni się światło. W Nowym Jorku seniorzy dbają o swoją kondycję. Te miasta należą do programu „Miasta przyjazne starzeniu”. Być może niebawem Poznań do nich dołączy.

  Jak mówią seniorzy żyje im się coraz łatwiej, ale nadal jest wiele do zrobienia. Projekt ma przede wszystkim zachęcić lokalne samorządy do działania na rzecz seniorów. Znany jest on na całym świecie, bierze w nim udział 250 miast z prawie 30 krajów.

  Koordynatorzy projektu spotkają się z seniorami i wspólnie podejmą decyzję, czym trzeba się zająć w pierwszej kolejności. Na pewno zmiany zostaną wprowadzone w transporcie publicznym, pomocy socjalnej i zdrowotnej.

  O tym, czy Poznań przyłączy się do sieci miast przyjaznych starzeniu zadecydują radni. Zajmą się tym w połowie lipca.”

  Źródło http://poznan.tvp.pl/20716411/miasto-przyjazne-seniorom

  Wspomniany ‚Teleskop‘ oglądaj pod adresem http://poznan.tvp.pl/20715898/03072015-godz1830

  Więcej na powyższy temat zob. też strona MRS: http://mrs.poznan.pl/wzory-dobrych-praktyk-senioralnych-spoza-wielkopolski/
  orazPrzewodnikpokazujący zakres merytoryczny projektu: http://mrs.poznan.pl/miasta-przyjazne-starzeniu-przewodnik/

 2. Krzysztof Wodniczak

  SUKCES ma wielu rodziców. Gwoli historycznego zapisu podpisałem Uchwałę w dniu 4 listopada 2013 r. Miejskiej Rady Seniorów dotyczącą, aby Poznań przystąpił do miast sprzyjających starzeniu. Ani ówczesny prezydent miasta Poznania, ani dyrektor Wydziału Zdrowia nie zapoznali się z tą Uchwałą, aby przekazać do dalszego procedowania. I co? Teraz Dyrektor CIS Wojciech Bauer stwierdza, że od dłuższego czasu przyglądał się. I nagle pojawiły się życzliwe osoby albo sprzyjające warunki, aby NASZĄ uchwałę sprzed 20 miesięcy próbować realizować.
  Dlaczego właśnie teraz w okresie przedwyborczym? Czyżby kolejne „przymiarki” polityczne? Tak sobie gdybam…

  Z poZDROWIEniami, Krzysztof Wodniczak -przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów II kadencji

 3. Bogdan Nowak

  Z wielką radością przyjąłem fakt, kiedy w porządku obrad Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej
  w dniu 22.06. znalazłem w pkt.2 obrad temat „miasto przyjazne starzeniu”. Trudno było mnie uwierzyć, że po półtora roku od uchwały Miejskiej Rady Seniorów zajrzano do zamrażarki Prezydenta. Słowa dużego podziękowania dla osoby, która tam zajrzała i poszukała wolontariusza Pana Damiana Dubina, który niezrozumiałymi dla mnie ścieżkami potrafił wprowadzić ten temat pod obrady naszych poznańskich Radnych.
  Od półtora roku MRS występowało z niezliczoną ilością pism oraz rozmów na wszystkich szczeblach władzy bez skutku. Dziękuję Radnym za entuzjazm, z jakim wypowiadali się w tym temacie na posiedzeniu komisji. Mam nadzieję, że ten entuzjazm zostanie przeniesiony na skuteczne działanie.
  Liczę na dobrą współpracę Pani Radnej Małgorzaty Woźniak z nowo wybraną Miejską Radą Seniorów, gdzie inicjatywa przystąpienia Poznania do miast przyjaznych starzeniu powstała i która posiada dużo opracowań związanych z tym tematem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *