Praca dla Seniorów

MRS już w ubiegłym roku podjęła starania o uruchomienie w Poznaniu nowej  możliwości zarobkowania nazwanej „okienko dla emeryta“, gdzie mógłby on uzyskać stosowną dla siebie pracę, więcej czytaj TU
Na razie bez pozytywnego skutku. Dlaczego?

Wzorcowym przykładem pomyślnego – dla starszych osób zainteresowanych „dorobieniem“ do emerytury – rozwiązania tego problemu jest projekt Aktywizacji zawodowej seniorów realizowany przez Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów Gdańskiego Urzędu Pracy. Zob. prezentacja – Pozna—Centrum-Pracy-Seniorek-i-Seniorw—11.04.2019.pdf
Efektywność pośrednictwa tego Centrum jest -póki co- 100%!! Można? Można!
Poznański PUP ma się na czym wzorować? Więc do dzieła!

W Wielkopolsce miastem, gdzie pod tym względem dba się o Seniorów jest Kalisz. Od dwóch lat działa tam z sukcesem wspomniane „okienko dla emeryta“. Więcej TU

Mamy nadzieję, że jako MRS zdołamy przyczynić się do uruchomienia w naszym mieście pośrednictwa zawodowego dla osób starszych chcących podjąć taki rodzaj aktywności.

O wytycznych rządu dot. udzialu Seniorów w rynku pracy zob. pkt 3 założeń dokumentu rządowego „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo-Uczestnictwo-Solidarność„:

Tworzenie warunków umożliwiających wykorzystanie potencjału osób starszych jako aktywnych uczestników życia gospodarczego i rynku pracy, dostosowanych do ich możliwości psychofizycznych oraz sytuacji rodzinnej.”
TU  

Rząd swoje a… Powiatowy Urząd Pracy swoje?

Dyskusja (2)

 1. fan MRS

  Oczekiwanie ułatwień w znalezieniu pracy, o których mowa w powyższym poście na stronie MRS, wpisuje się w ducha ‚Zaleceń dla decydentów…’ autorstwa Dirka Jarre’:

  Dirk Jarre‘: Zalecenia dla decydentów dotyczące wspierania aktywnego starzenia się w społeczeństwie osób w każdym wieku. Wiedeń: Wiedeński Pozarządowy Komitet ds. Starzenia się, 2016. ss.32.

  Pełny tekst pod poniższym linkiem:
  http://mrs.poznan.pl/miedzynarodowe-zalecenia-dla-decydentow-dotyczace-wspierania-aktywnego-starzenia-sie/

  Tam na stronie 14 napisano:

  „Wykorzystywanie życiowych doświadczeń w tworzeniu miejsc pracy przyjaznych osobom starszym
  Przez długie lata swojego życia zawodowego ludzie gromadzą ogromne ilości osobistego doświadczenia zawodowego, którego nie można po prostu zaprzepaścić, gdy przechodzą na emeryturę lub, w większości przypadków, muszą zaprzestać działalności zawodowej ze względu na przepisy ustawowe. Prawdą jest, że ludzie potrzebują i doceniają silne systemy zabezpieczenia społecznego i prawo do emerytury, ale jednocześnie wielu z nich chciałoby kontynuować pracę po przejściu na emeryturę – chcą oni nadal mieć konkretne, znaczące zadania do wykonania, zachować swoje umiejętności, pragną być uznawani za kompetentnych i przydatnych. To nie sprzeczność. Istotne wartości i zalety osób starszych powinny być znacznie bardziej doceniane i wykorzystywane przez firmy i całą gospodarkę. Ich doświadczenie i kompetencje powinny służyć nie tylko do przekazywania młodszym pracownikom, ale również, w szczególności, do tworzenia i/lub poprawy jakości przyjaznych osobom starszym miejsc pracy i warunków pracy, które umożliwiają osobom starszym łatwe i wydajne kontynuowanie pracy, tak długo, jak chcą i mogą.
  Firmy powinny stworzyć i opracować nowe i elastyczne koncepcje „pracy przejściowej” lub „działalności doradczej” dla osób na emeryturze, tak, aby obydwie strony mogły skorzystać z tego zgromadzonego doświadczenia. Należy zachęcać firmy do tworzenia niezbędnych warunków poprzez zachęty podatkowe i nagradzać je za zaangażowanie na rzecz postępu społecznego. Pomocne może być ustanowienie pewnego rodzaju „Nagrody za zrównoważony rozwój”.

 2. Bogdan Nowak

  Z wielkim zadowoleniem Poznańscy Seniorzy przyjęli reaktywowanie nowych wiadomości na stronie MRS. Pomimo braku zainteresowania ze strony prezydium MRS IV kadencji determinacja Pani Aldony Anastazow oraz Pana Zdzisława Szkutnika pozwala nam Seniorom uzyskać dostęp do najnowszych wydarzeń na rzecz Seniorów. Zawarta informacja w powyższym przekazie jest cenną wskazówką do podjęcia działań przez MRS. Mam nadzieję, że prezydium MRS IV kadencji uaktywni się i również otrzymamy informację o jej działalności na rzecz Poznańskich Seniorów. Jak do tej pory trudno szukać takiej informacji w jakikolwiek publikatorach. Proszę nie zamykać się w swoim gronie, ponieważ reprezentują Państwo rzeszę 150 tys. Seniorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *