Raport NIK: Poznań wśród prymusów pod kątem udogodnień dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

„Najwyższa Izba Kontroli opracowała raport dostępności przestrzeni publicznej. Na tle innych gmin, Poznań wypada bardzo dobrze.

Autorzy raportu NIK zwracają uwagę, że stolica Wielkopolski znajduje się w gronie nielicznych gmin i miast, które nie tylko prawidłowo rozpoznały potrzeby osób z niepełnosprawnościami, ale również wzięły pod uwagę opinie mieszkańców […]

Na plus dla Poznania przemawia także utworzenie miejskiej rady seniorów, komisji dialogu obywatelskiego oraz miejskiej społecznej rady do spraw osób z niepełnosprawnościami. Poznańscy urzędnicy, jako jedni z nielicznych w kraju, zostali kompleksowo przeszkoleni z zakresu obsługi klientów niepełnosprawnych. Biorą oni również udział w licznych warsztatach dotyczących uniwersalnego planowania przestrzeni publicznej. Ma to swoje skutki w postaci opracowania standardów dostępności dla przestrzeni publicznej. Także w tej kategorii gród Przemysła jest tutaj prymusem i wyróżnia się na tle 85% skontrolowanych gmin, które takiego planu jeszcze nie opracowały.

Innym ułatwieniem dla osób starszych i niepełnosprawnych jest dostosowywanie taboru komunikacji publicznej do ich potrzeb. […]“

Pełny tekst doniesienia na stronie epoznan.pl, czytaj – TU

 

Dyskusja (1)

  1. Iwona Rajewska

    A może wreszcie Biblioteka Raczyńskich porozumie się ze Spółdzielnią Mieszkaniową Grunwald w sprawie dostępności do filii biblioteki na ul. Galileusza 8. Już chyba wszędzie i to od lat zgłaszałam, że filia jest niedostępna nie tylko dla seniorów, ale i osób niepełnosprawnych. Trzeba pokonać 40 stopni schodów, czyli wejść na pierwsze piętro. Wjechać się wózkiem nie da. A do tego są … aż dwa komputery z dostępem do internetu na 20 tys mieszkańców osiedla. Nie ma słuchawek do wypożyczenia, aby odsłuchać wiadomości. Nie ma też wc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *