Seniorzy z gigantycznym długiem za telefon. Kwota sięga milionów złotych

„Prawie 57,6 mln zł wynosi kwota zaległości, jakie osoby po 65 roku życia mają wobec operatorów telefonów – wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. [Dane pochodzą z 2018 r.]

  • W sumie rachunków za telefon nie płaci prawie 26 tys. seniorów. To 13 997 kobiet i 11 835 mężczyzn, którzy za niepłacenie za telefon trafili do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
  • Najstarszym dłużnikiem telekomunikacyjnym jest 80-letni mieszkaniec Elbląga, którego dług przekracza 40 tys. zł. 
  • Średni dług telefoniczny osoby po 65 roku życia wynosi 1 613 zł. Składają się na niego zarówno rachunki za telefon komórkowy jak i stacjonarny.

Fot. za portalsamorzadowy.pl

Z badania zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że co czwarty senior nie posiada telefonu komórkowego, częściej są to kobiety – bo co trzecia (34 proc.), podczas gdy wśród panów nie ma komórki jedynie co siódmy (14 proc.). Choć należy zauważyć, że w najmłodszej grupie seniorów 65-74 lata rozpowszechnienie telefonów komórkowych wynosi 80 proc. z czego 30 proc. to smartfony. Komórki są zdecydowanie częściej w posiadaniu mieszkańców największych miast (85 proc.) niż wsi (63 proc.).

Jeśli już 65-latek czy też starszy klient decyduje się na telefon, to aparatem pierwszego wyboru jest telefon z przyciskami. Dwie trzecie dysponuje aparatem z przyciskami, a tylko co trzeci z ekranem dotykowym. Z duchem czasu chętniej idą panowie i smartfonem może się pochwalić – 31 proc. mężczyzn i tylko mniej niż co piąta seniorka (18 proc.). Badani odpowiedzieli też na pytanie: Czy zdarza im się na co dzień korzystać z internetu? 32 proc. przyznało, że tak. I w tym przypadku również widać różnice w zachowaniu w zależności od płci, bo częściej do wirtualnego świata zaglądają mężczyźni (41 proc.) niż kobiety (26 proc.). Internet chętniej wykorzystywany jest także przez osoby z większych miast (ok. 45 proc.) niż ze wsi (22 proc.).

– Pocieszający jest fakt, że seniorzy stanowią tylko 8 proc. wszystkich dłużników telekomunikacyjnych.[…]“

Pełną info czytaj na samorzadowyportal.pl – Źródło

Przy okazji czytaj o wykorzystaniu strony MRS przez Seniorów – TU 
oraz o możliwości korzystania z e-platformy edukacyjnej ‚Wielkopolski e-Senior‘ przez członków 34 wielkopolskich MRS oraz 63 wielkopolskich UTW – TU 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *