Weekend Dziadków 2017

 

images-11

Dzień Babci już dzisiaj: 21 stycznia. Drugi w kolejności – przypadający 22 stycznia – jest Dzień Dziadka.

W Dzień Babci, podobnie w Dzień Dziadka wnuki składają życzenia, przynoszą własnoręcznie zrobione laurki z wypisanymi wierszykami, kwiaty lub czekoladki. Jakie życzenia złożyć babci, dziadkowi z okazji ich święta? Na przykład:

Życzę Tobie, Babciu miła,
byś zawsze w życiu szczęśliwa była.
Życzę Ci, Babuniu, życia najdłuższego,
pociechy, szczęścia i zdrowia dobrego!  

Dziś dzień Dziadka – nie psocimy,
Tylko dobrze Ci życzymy.
Ty wybronisz nas od draki
Bośmy małe rozrabiaki.
Całujemy Cię serdecznie,
Żyj nam Dziadku długo, wiecznie.

A może wspólny wierszyk?

Kocham mocno Babcię, Dziadka
To nie żarty moi mili
Dzisiaj im życzenia składam
By sto latek jeszcze żyli.

Źródło   1  2

“Dzień Babci [zaproponowany po raz pierwszy w 1964 roku przez tygodnik ‚Kobieta i Życie] rozpowszechnił się w Polsce już pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Ktoś słusznie spostrzegł, że dziadkowie są w tej sytuacji nieco poszkodowani, dlatego pod koniec lat 80. w kalendarzu świąt obok Dnia Babci pojawił się Dzień Dziadka.  Wnuczęta więc przygotowują obecnie dwie laurki. Ponadto w przedszkolach i szkołach organizowane są często występy, na które zapraszani są babcie i dziadkowie.

W niektórych krajach na świecie obchodzi się „za jednym zamachem” Dzień Dziadków – w Stanach Zjednoczonych jest to nawet święto oficjalnie zatwierdzone przez prezydenta i Kongres. Amerykańscy seniorzy doczekali się nawet swojego hymnu „A Song for Grandma and Grandpa”.

Jak twierdzą psychologowie, dziadkowie kształtują tożsamość wnucząt – zarówno rodzinną, jak i historyczną. Często starają się im wynagrodzić błędy, które popełnili, wychowując swoje własne dzieci. Dlatego dość powszechnie uważa się, że rodzice są od wychowania, a dziadkowie od rozpieszczania. Czas z nimi spędzony jest bardzo cenny również dlatego, że wiele wnucząt siłą rzeczy traci dziadków w młodym wieku. Na szczęście sytuacja ta zmienia się z roku na rok – średnia długość życia stale rośnie. W związku z tym jednak role nieco się odwracają, to dziadkowie będą potrzebować coraz więcej uwagi i pomocy ze strony swoich dzieci i wnucząt.”

Źródło

Przy okazji 🙂 obejrzyj czeski filmik (na stronie ‚Radia Merkury‚: okaż życzliwość i…)

Czytaj też:

  • ,Najbardziej oddani dziadkowie w Europie‚ – TU
  • Kiedy zrozumiesz, że się starzeję, proszę cię o jedno. O cierpliwość’. Dziadek z reklamy Allegro wzruszająco do wszystkich wnucząt – TU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *